Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset, made by Natec Genesis, that lets you enjoy the game's sound effects with utmost quality. Handily, this headset has a built-in microphone, either for phone
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Natec Genesis Neon 360 is £20.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A gaming headset that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and has a practical design. Put on this headset and go questing with your friends!
An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. This gaming headset has an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models.
With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
This is a product with a current lowest price of £21. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Natec Genesis.
Product | |
|---|---|
| Product name | Natec Genesis Neon 360 |
| Brand | Natec Genesis |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Multicolour, Red, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | No |
Wireless | |
| NFC | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .