Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Headphones from Koss with an on-ear design that makes them rest nicely on your ears. No matter what you're using them for, we're sure you'll find them to your satisfaction.
Lowest price for Koss CS195 is £34.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Koss CS195 is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They have a 2.4-metre cord and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
The headphones weigh no more than 85 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around! The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier.
These headphones have an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models. An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
This is a product with a current lowest price of £35. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Koss CS195 |
| Brand | Koss |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Multicolour, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 1.0 (mono), 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 102.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes, No |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes, No |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes, No |
| Detachable Cable | No |
Measures | |
| Weight | 85.0 g |
| Cable Length | 2.4 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .