Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Turtle Beach will give you a good sound experience. They have clever buttons that you can use to quickly skip songs or answer a phone call.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Turtle Beach Stealth 500 for Xbox is £59.99. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Stealth 500 Wireless Gaming Bluetooth lets you consume both music and podcasts for hours on end. They connect with a cord for highest possible audio quality and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to take out your phone.
With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls. To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality.
This is a popular product with a current lowest price of £60. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Turtle Beach.
Product | |
|---|---|
| Product name | Turtle Beach Stealth 500 for Xbox |
| Brand | Turtle Beach |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 40.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-08 |
Features | |
|---|---|
| Console | Xbox One X, Xbox One S, Xbox |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .