• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Baldessarini Cool Force EdT 50ml

Baldessarini Cool Force EdT 50ml

Compare
The primary target group for this particular fragrance is men. If you're having trouble picking a fragrance, this one from Baldessarini could be what you're after.

·

Popularity

2514

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £8.50/mo. with
50 ml£25.50
90 ml£22.43
AD

From Beautycos

Baldessarini Cool Force EDT 50 ml

£11.00 shipping, 4-8 days
£25.50

Beautycos

Baldessarini Cool Force EDT 50 ml

Lowest price

·£11.00 shipping, 4-8 days
£25.50

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdT 200ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage EdT 200ml
£134.40
£672.00/L
Rabanne 1 Million EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne 1 Million EdT 100ml
£37.99
£379.90/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
£48.80
£650.67/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Joop! Homme EdT 200ml
-12%
Joop! Homme EdT 200ml
£19.52
£97.60/L
HUGO BOSS Boss Orange Man EdT 100ml
HUGO BOSS Boss Orange Man EdT 100ml
£24.17
£241.70/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 100ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 100ml
£29.65
£296.50/L

Reviews

Product details

Lowest price for Baldessarini Cool Force EdT 50ml is £25.50. This is currently the cheapest offer among 3 stores.

While you could think that perfumes only should be worn in more formal social gatherings, there are many occasions where it could be appropriate, for example at work or in your everyday routine when you want that little extra something.

  • Eau de toilette
  • Made by Baldessarini
  • For men
  • Nimble 50 ml bottle

While the bottle only holds 50 ml, this could be an advantage if you're looking for something that doesn't come in a gargantuan bottle that'll take up all the space in your bathroom cabinet.

This is a very light and delicate type of fragrance, and they generally don't last all day. It could, however, still be a good option for you if you're looking for something more "lightweight".

If we compare average prices for all products in this category, then this fragrance has a price which is below average, which might suit those on a budget. In our price listing you can get quick overview of the different prices and right now Cool Force EdT 50ml has a lowest price of £26.

Compare:

Features

Product

Product nameBaldessarini Cool Force EdT 50ml
BrandBaldessarini
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2018-01-19

Product Properties

GenderMale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.