Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Grado that are nimble and easy to use. They are easily connected with a cord.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Grado SR125x is £149.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
These headphones by Grado is a good choice for those looking for a great sound experience. They have a 1.7-meter cord and have a simple and intuitive design.
These headphones have an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models.
With a really long 1.7-meter cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it. These headphones have an open acoustic seal, which means that they let in some background noise and aren't as tight as some other headphones.
This is a product with a current lowest price of £149. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Grado SR125x |
| Brand | Grado |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 38.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 44.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 99.8 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Open |
| Construction & Elements | Dynamic |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Cable Length | 1.7 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .