Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Jabra that are nimble and easy to use. With a wireless range of 30 metres, you can move about freely without losing the connection.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Jabra Evolve2 75 USB-A UC is £203.69. This is currently the cheapest offer among 22 stores.
Evolve2 75 UC Stereo USB-A by Jabra lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect wirelessly via Bluetooth and Active noise cancelling filters out any disturbing background noise.
The headphones weigh just 197 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around! Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use the buttons on your phone.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just plug them into your device. The wired connection also gives you very good sound quality. This model has a great battery life of 36 hours, so you won't have to charge it all too often.
This is a popular product with a current lowest price of £204. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones from Jabra can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Jabra Evolve2 75 USB-A UC |
| Brand | Jabra |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Beige, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 30.0 mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Suitable for | Office |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 36.0 h |
Measures | |
| Weight | 197.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-19 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | AAC, SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 30.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .