Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Monoprice that are nimble and easy to use. They have clever buttons that you can use to quickly skip songs or answer a phone call.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Monoprice 113191 is £22.20. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Monoprice 113191 is a good choice for those looking for a great sound experience. They have a 1.2-metre cord and a built-in microphone lets you make phone calls as well.
These headphones have an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models. With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. With a really long 1.2-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it.
This is a product with a current lowest price of £22. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Monoprice 113191 |
| Brand | Monoprice |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 36.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 101.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-14 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Measures | |
| Weight | 128.0 g |
| Cable Length | 1.19 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .