Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

JBL Vibe Beam has a classic in-ear design. These could work equally well for music and podcasts.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for JBL Vibe Beam Black is £49.53. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
These headphones from JBL is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for eight hours.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones are waterproof and can handle some moisture. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
The Bluetooth technology allows you to pair these wirelessly to your device and you never have to bother with cords. With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls.
This is a product with a current lowest price of £50. It has a high average grade of 5 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. These headphones from JBL can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Vibe Beam Black |
| Brand | JBL |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IP54, IPX2, IPX5 |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 8.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 100.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 8.0 h |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 48.3 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .