Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Headphones from jLAB with an on-ear design that makes them rest nicely on your ears. They have clever buttons that you can use to quickly skip songs or answer a phone call.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for jLAB Jbuddies Studio BT is £24.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Jbuddies Studio BT from jLAB lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect cord-free via Bluetooth and have a battery life of 24 hours.
Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use the buttons on your phone. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example. These headphones have an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models.
This is a product with a current lowest price of £25. It has a high review average of 4.8 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Life is too short to experience music through bad headphones.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | jLAB Jbuddies Studio BT |
| Brand | jLAB |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Purple |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 85.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Suitable for | Children |
| Acoustic Seal | Closed |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 24.0 h |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| NFC | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-04-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .