Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Bang & Olufsen will give you a good sound experience. One charge can give you up to 32 hours of battery life.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bang & Olufsen Beoplay H9 3rd Gen is £445.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
These headphones by Bang & Olufsen is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and have active noise cancelling for a complete musical experience.
Over-ear headphones are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just connect them to your device. The wired connection also gives you great sound quality.
With a really long 1.2-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it. They weigh 285 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid.
This is a popular product with a current lowest price of £445. It has a high review average of 4.5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Bang & Olufsen.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bang & Olufsen Beoplay H9 3rd Gen |
| Brand | Bang & Olufsen |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Beige, Grey, Pink, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 24.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 95.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wireless Range | 10.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-16 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Power Supply | |
| Battery Time with Noise Cancelling | 25.0 h |
| Battery Time (in use) | 32.0 h |
Measures | |
| Weight | 285.0 g |
| Cable Length | 1.2 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .